Европа е изправена пред нова геополитическа реалност, която поставя под въпрос сигурността, икономиката и енергийната ѝ независимост. Започналите преговори между САЩ и Русия, без участието на ЕС и Украйна, създават риск за стратегическите интереси на Европа. В този контекст българските евродепутати от ЕНП отправят общ апел към Европейската комисия и Европейския съвет с конкретни предложения за справяне с кризата. Те призовават за нов механизъм за финансиране на отбраната, адаптиране на индустриалната политика към нуждите на сигурността и реформи в енергийния сектор, които да гарантират устойчивост и независимост. Време е ЕС да формулира ясен и единен отговор.
Заедно с колегите от българската делегация в ЕНП* се обърнахме към всички членове на ЕП, към Европейската Комисия и Европейския Съвет с общо писмо.
Миналата седмица започнаха преговори между САЩ и Кремъл без участието на жертвата на агресията – Украйна, и без участието на европейски държави. Същевременно, администрацията на САЩ отправи (засега) прикрит ултиматум към нас, че ако ЕС не се съобразява с политиките на Вашингтон, руската агресивна политика ще бъде толерирана. Това поставя Европа в криза на сигурността, която изисква ясни и конкретни мерки в бюджета, икономиката и енергетиката.
Затова настояваме пред ЕК и ЕС:
- Незабавно да се пристъпи към финансиране на общата отбрана и сигурност с нов външен заем и нов дългосрочен бюджет. Никой никога не е се е подготвил за отбрана с мирновременен бюджет;
- Заявеният от ЕК Clean Industrial Deal да се превърне в Security&Industry Deal, като всички индустриални политики бъдат подчинени на нуждите на сигурността във всичките й измерения – въоръжение, киберсигурност, сигурност на доставките, в т.ч. на пазара на храни;
- Енергийната политика да бъде подчинена изцяло на енергийната сигурност, енергийна независимост и достъпност на цените на енергията. Това изисква съществени изменения в правилата на „Зелената сделка“ (но не и пълната им отмяна) в посока:
- Управление на пазара на емисии, гарантиращо цени на СО2 квоти трайно под 50 евро/тон и допускане на отлагане на национални планове за извеждане на въглищни мощности
- Насърчаване на ядрените мощности
- Възстановяване на дългосрочните договори за доставка на газ от сигурни партньори
* Писмото е подписано от всички шест евродепутати от ЕНП от България, съответно 4 от ГЕРБ, един от СДС и един, в мое лице, от ДБ (коалиция ПП-ДБ).